GRİP NEDİR? BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ NASILDIR?
Tarih: 23.11.2017 Saat: 08:20
Konu: Haberler


GRİP NEDİR? BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ NASILDIR?


Grip, Influenza adı verilen bir virus tarafından oluşturulan, ani olarak 39°C üzerinde ateş, şiddetli kas ve eklem ağrıları, halsizlik, bitkinlik, titreme, baş ağrısı ve kuru öksürük gibi belirtiler ile başlayan bir enfeksiyon hastalığıdır. Daha sonra hastalık tablosuna boğaz ağrısı, burun akıntısı, hapşırma, gözlerin akması ve kanlanması gibi belirtiler eklenir ve bazı vakalarda da karın ağrısı, bulantı, kusma görülebilir. Ateşin 39°C nin üzerinde olması, şiddetli kas ağrıları ve halsizlik nedeniyle hastalığı ayakta geçirmek olanaksızlaşmakta ve hastaları mutlaka 3-7 gün yatağa mahkum etmektedir. Yaklaşık bir hafta içinde belirtiler kaybolmakta ancak halsizlik belirtilerin kaybolmasından sonra da devam etmekte, hatta 2 hafta kadar sürebilmektedir.Özellikle çocuklarda, yaşlılarda ve kalp hastalığı, akciğer hastalığı, böbrek hastalığı, şeker hastalığı gibi kronik hastalığı olan kişilerde çok daha ağır seyretmekte ve ölüme kadar varabilen ciddi sonuçlara yol açmaktadır. Bu kadar ciddi tablolara yol açabilen grip halk arasında çok sık olarak soğuk algınlığı ile karıştırılmaktadır. Soğuk algınlığı ateş yükselmeden, hafif kırgınlık, burun akıntısı, hapşırma gibi belirtiler ile kendini gösteren, halsizliğe yol açmadığı için yatak istirahati gerektirmeyen bir hastalıktır ve grip ile kesinlikle karıştırılmamalıdır.

Ayrıca grip, özellikle çocuklar ve yaşlılarda ikincil enfeksiyonlara zemin hazırlamakta ve orta kulak iltihabı, zatürre, beyin zarı ve beyin dokusu enfeksiyonları gibi komplikasyonlara neden olmaktadır.


Grip Aşısı Ne Zaman Olunmalı ?


 
HEDEF GRUPLAR

EN UYGUN ZAMANGrip Hastalığının Yaşamsal Risk Oluşturduğu Kişiler

EYLÜL - EKİMSağlık Personeli

EYLÜL - EKİMHuzurevi ve kronik hasta veya yaşlı bakımı ile ilgili işlerde çalışanlar

EYLÜL - EKİMRiskli Kişiler ile aynı ortamda yaşayanlar

EYLÜL - EKİM50-64 yaş arası kişiler ve diğer sağlıklı insanlar

KASIM
 
 


Öksürürken ortama daha az mikrop yayılması için ağzı bir mendille kapatarak veya hapşırırken üst kol ile kapatılarak hapşırılırsa, çevreye yayılarak diğer insanlara grip virüsünü bulaştıran partiküller çevreye daha az yayılmış olur.Kaynak: http://bayburt.ism.saglik.gov.tr
Pencereyi Kapat