03-09 Kasım Organ Bağışı Haftası Basın Açıklaması
Tarih: 19.01.2018 Saat: 10:38
Konu: Haberler


03-09 Kasım Organ Bağışı Haftası Basın Açıklaması


Bayburt İl  Sağlık  Müdürü Dr. Zülkarni ÖZBEK , 3-9 Kasım Organ Bağışı haftası nedeniyle yaptığı basın açıklaması:“Tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıkların dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli sağlık sorunlarından birisidir . Organ ve doku nakli bekleyen hastaların sayısı  ise her geçen gün artmaktadır”.
 “Hayatta iken iki şahit huzurunda yapmış olduğunuz organ ve doku bağışınız ile ölümünüzden (beyin ölümü gerçekleşmesi) sonra organlarınızın bazen görmeyen bir insanda göz, bazen hayatını diyaliz cihazına bağlı olarak sürdüren bir böbrek hastasında böbrek, kimisinde karaciğer olarak kişi ya da kişilerin yeniden hayata sağlıklı bir şekilde bağlanmalarını sağlayacaktır”.
Ülkemizde her yıl kutlanmakta olan 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası’nın İlimizde de etkin, verimli ve halka ulaşabilen faaliyetlerle değerlendirilecektir. ”Her bağış yeni bir hayattır” sloganı ile başlatmış olduğumuz bu faaliyetlerde amacımız halkımızın ve sağlık personelinin konu ile ilgili bilgi ve bilinç düzeyinin arttırılmasıdır. Hastanelerimizde, aile sağlığı merkezlerimizde ve toplu yaşanılan mekânlarda halkın görebileceği uygun yerlerde afişler asılarak, el broşürleri dağıtılarak ve buralarda kurulacak stantlarda gönüllü bağışçılarımızdan organ bağışı alınacaktır. Başta sağlık personeli olmak üzere halka yönelik bilgilendirme faaliyetleri ve  Milli Eğitim Müdürlüğü ile  ortak çalışmalar  neticesinde  liselerde Organ Bağışı  Haftası  çerçevesinde  eğitimler verilmektedir. Bu önemli hafta dolayısıyla  sağlık personellerimizle hafta boyunca  gerekli bilgilendirme çalışmaları devam edecektir.”


 


 


 


                                                                                                                                      Dr.Zülkarni ÖZBEK


                                                                                                                                        İl Sağlık MüdürüKaynak: http://bayburt.ism.saglik.gov.tr
Pencereyi Kapat