Acil Hekimliği Sertifika Programı
Tarih: 22.11.2017 Saat: 12:09
Konu: Haberler


Acil Hekimliği Sertifika ProgramıBayburt İl Sağlık Müdürlüğü 112 Acil personellerine yönelik Sağlık Bakanlığı Acil Hekimliği Sertifika programı uygulama yönergesi çerçevesinde 2013 yılından beri verilmeye başlanan modül eğitimleri son modül olan CİLYAD ve İLYAD eğitimi ile tamamlanmıştır.

2013 yılından beri 25 kişilik gruplar halinde hedeflediğimiz 112 Acil personeline yönelik son eğitim modülü olan ÇİLYAD ve İLYAD eğitimleri 13-19 Ekim 2014 tarihinden itibaren Toplum Sağlığı Eğitim merkezinde verilmeye başlandı. Sağlık Bakanlığı Acil Hekimliği Sertifika programı uygulama yönergesi çerçevesinde, Acil Sağlık Hizmetlerinde çalışan, 95 sağlık personelinin katılması zorunlu olduğu 4 modülden oluşan eğitimleri ÇİLYAD-İLYAD kursu ile tamamlamış bulunmaktayız.
Konuyla ilgili bir açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Dr.Zülkarni ÖZBEK eğitimlerin amacının yetişkin, bebek ve çocuk ölümlerinin önlenebilir sakatlıkları azaltmak olduğunu söyledi. Açıklamada Sağlık personeline verilen eğitimde, işlenen konular, yetişkinlerde ve çocuklarda temel yaşam, solunum yetmezliği, şok ve kardiyak ar rest tedavisi, damar yolu açma, EKG okuma, ritim bozuklukları, travma durumunda yeniden canlandırma ve omurga tespiti yeniden canlandırma sonrası yetişkinlerin ve çocuğun stabilizasyonu ve taşınması şeklinde sıralandı. Bundan sonrada 112 çalışanlarına yönelik eğitimlere devam edilecektir.


Kaynak: http://bayburt.ism.saglik.gov.tr
Pencereyi Kapat