KURBAN BAYRAMINDA BESLENME
Tarih: 20.01.2018 Saat: 16:14
Konu: Haberler


KURBAN BAYRAMINDA BESLENME


Kurban Bayramında Beslenme


Bayramlar zihinsel ve fizyolojik açıdan dinlendiğimiz fakat sindirim sistemimize aşırı yüklendiğimiz zamanlardır. Bu nedenle sağlıklı bir bayram geçirmek için etlerin saklanması, hazırlanması ve pişirme yöntemlerinde bilinçli davranmak ve doğru besin seçimi yaparak uygun miktarlarda tüketmek gerekmektedir. Bu konularda özellikle dikkat edilmesi gerekenler;Kurban Eti Nasıl Saklanmalı?


               Kesilen hayvanların etleri 15 °C'nin altına düşürülmeden etler tüketilecekse, Rigor Mortis'i (sertleşme safhasını) yani etlerin yeniden yumuşaması için yenmeden önce 24-36 saat bekletilmeleri gerekmektedir. 15 °C'nin altındaki sıcaklıklarda saklanacaksa, dolaba konmadan evvel (dana eti için) 6-12 saat bekletilerek etlerin Rigor Mortis'i (sertleşme safhasını) tamamlamaları sağlanmalıdır. Aksi takdirde, etler dolaptan çıkarıldığında Rigor mortis'e devam edecek, iyice sertleşerek aşırı katı bir hal alacaktır. Böyle bir etin tüketilmesi iyi pişmemiş bir et yapısı oluşacağı için sindirim sistemimizde hazımsızlık gibi sıkıntılar yaratabilir. Fakat daha önemlisi ciddi zehirlenmelere neden olabilir.


               Kurban etleri; birer pişirimlik parçalara ayrılarak yağlı kâğıda sarılıp, -2 derecedeki buzdolabında bir kaç hafta saklanabilir. Etler soğuk depolarda –32 derecede dondurularak, -18 derecede uzun süre saklanabilir. Donmuş etler buzdolabının alt bölmesinde veya mikrodalgada çözdürülmelidir. Çözdürülen etlerin tekrar dondurulmadan pişirilmesi gerekmektedir.


 


Kurban Eti Nasıl Pişirilmeli?


               Ete uygulanan pişirme yöntemi, etin lezzetini, görüntüsünü, kıvamını, kokusunu, biyo yararlılığını yani her açıdan etin kalitesini doğrudan etkilemektedir. Bu yüzden; etin nasıl piştiği çok önemlidir. Etin sağlık açısından en doğru pişirme yöntemi; haşlama veya ızgara şeklindedir. Dikkat edilecek önemli bir nokta; etin pişerken ateşle direkt temas etmemesi (mangal kömüründen 15 cm yükseklikte olması) gerektiğidir. Etin ateşe yakın olması hem kanserojen öğelerin oluşumuna neden olur, hem de; B1, B12, folik asit gibi vitaminlerin kaybına yol açar. Etin hem içinin hem dışının iyi pişmiş olması da çok önemlidir. Etlerin çiğ veya az pişmiş olması, yeme kalitesini düşüreceği gibi besin zehirlenmelerine de yol açabilir.


 


Hangi Miktarlarda ve Şekilde Tüketilmeli?


 Kırmızı etin tüketimi belli miktarlarla sınırlandırılmalıdır. Çünkü ette bulunan yüksek miktardaki doymuş yağ, kandaki kolesterol seviyesini yükseltir ve koroner kalp rahatsızlıklarına davetiye çıkartır. Özellikle Kalp-Damar hastalığı, Diyabet (şeker) hastalığı ve Yüksek Tansiyonu olanlar daha da dikkatli olmalıdırlar.


               Normal şartlarda, sağlıklı yetişkin bir birey için günlük et gereksinimi; 90-120 gram dır. Bu miktar; 3-4 köfte büyüklüğünde ete karşılık gelmektedir. Bir gün içerisinde bu miktar aşılmamalıdır. Yağsız veya az yağlı etleri tercih etmeleri önemlidir.


               Ayrıca kurban etinin bir salata ya da az zeytinyağlı bir sebze yemeği ile tüketilmelisi, ette bulunan Demir’in, C vitamini yardımıyla vücut tarafından emilimini arttıracak ve etteki demirden daha çok yararlanma sağlayacaktır.


Bayram Sürecinde Nelere Dikkat Edilmeli?


Bayramlar, aile bireylerinin bir arada olduğu ve akraba ziyaretlerinin yapıldığı özel günlerdir. Birkaç küçük noktaya dikkat ederek, bu özel günleri sağlık problemi yaşamadan keyifle geçirebilirsiniz. Ramazan Bayramına göre Kurban Bayramında şeker ve şekerli besin tüketimine ek olarak et tüketimi de artmakta dolayısıyla sindirim sisteminde ve diğer organlarda çeşitli rahatsızlıklara yol açmaktadır. Bu nedenle bayram boyunca tüketilen tatlının miktarına ve türüne daha da dikkat etmek gerekir. Günde 1 kez – 1 porsiyon sütlü veya meyveli tatlılar tercih edilmelidir. (Kazandibi, Keşkül, Tavuk Göğsü, Sütlaç, Aşure, Güllaç, Kabak Tatlısı, Elma Tatlısı gibi.) Ayrıca sıvı tüketimi arttırılmalı; günde 7-8 su bardağı su tüketilmeli ve çay-kahve, diüretik (idrar arttırıcı) etkisinden dolayı sıvı alımı olarak düşünülmemelidir.


Obezitenin ciddi bir sağlık sorunu olmaya başladığı günümüzde, sevdiklerimizin sağlıklarını koruyabilmek adına bayram sofralarımızda ve ikramlarımızda ağır klasik menüler yerine sağlıklı menüler hazırlayarak fark yaratabiliriz.


Sağlıklı ve Mutlu Nice Bayramlara…Kaynak: http://bayburt.ism.saglik.gov.tr
Pencereyi Kapat