UMKE Temel ve Geliştirici Modül Eğitimi
Tarih: 24.11.2017 Saat: 08:20
Konu: Haberler


UMKE Temel ve Geliştirici Modül Eğitimi


Bayburt'da UMKE Temel ve Geliştirici Modül Eğitimi, UMKE Kampı ve tatbikatı yapıldı.İl Sağlık Müdürlüğü Açil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şubesi bünyesinde hizmet veren Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), toplumsal duyarlılığı artırmak için  UMKE Temel Modül Geliştirici Modül Eğitimi UMKE Kampı ve tatbikatı 9-10-11-12-13  Eylül 2014 tarihleri arasında Erzincan ili UMKE ekibi, İl Afat Durum Müdürlüğü  ile birlikte  düzenlendi.
           Bayburt Demirözü ilcesi Yakupabdal göleti  mevkisinde gerçekleştirilen kampın sonunda şehir merkezindeki  tatbikatta,  İl Sağlık Müdürü  Dr. Zülkarni ÖZBEK, Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü Hüseyin BİLGİN ve İl Afat Durum Şube Müdürü Edip METİN Bayburt UMKE Birim Sorumlusu Mehmet YILMAZ ve Erzincan UMKE birim Sorumlusu Ahmet BOZDAŞ yönetiminde 30 kişiye yakın UMKE personeliyle birlikte kriz masası kurularak gerçekleştirilen Yangın ve deprem tatbikatı gerçeği aratmadı. Senaryo gereği yanan evin içinde ve enkaz altında kalan 5 kişi, 30 kişilik ekip tarafından kısa sürede sıkıştıkları yerden kurtarıldı. Ekipler daha sonra enkaz altından çıkardıkları yaralıları, 112 Acil Servis ekiplerinin yardımıyla ambulansa taşıdı.
              İl Sağlık Müdürü  Dr. Zülkarni ÖZBEK, tatbikatın ardından yaptığı açıklamada, UMKE'nin yıl içerisinde belirli eğitimlerden geçirildiğini söyleyerek, görev alan personelin tamamının gönüllük esasına göre belirlendiğini belirtti.


UMKE'nin özel eğitim almış sağlık ekiplerinden oluştuğunu anlatan ÖZBEK, "Her türlü afete önceden hazır olmak çok önemli. Ülkemizin yüzde 95'lik bir bölümü deprem kuşağında yer almakta. Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı da ulusal anlamda çok geniş bir ekibe sahip. Yaklaşık 5 bin kişilik ekiple herhangi bir deprem veya sel gibi afetlerde kısa sürede olay yerine ulaşım, idare etme ve müdahalede en iyi kapasiteye sahip. Bu anlamda Avrupa'nın en güçlü ulusal kurtarma ekibi Türkiye'de bulunuyor" dedi. ÖZBEK, yapılan kurtarma çalışmalarının başarılı sonuçlanmasının önemine dikkat çekerek,2005 yılından itibaren Bayburt  ve Bölgede 24 kamp yapıldığını, kamplardan 15'unun kış, 9'sinin yaz kampı olduğunu kaydetti.Kaynak: http://bayburt.ism.saglik.gov.tr
Pencereyi Kapat