“SAĞLIKLI ÇOCUK GÜVENLİ GELECEK PROJESİ” Kursiyerlerine Ziyaret
Tarih: 23.11.2017 Saat: 10:22
Konu: Haberler


“SAĞLIKLI ÇOCUK GÜVENLİ GELECEK PROJESİ” Kursiyerlerine Ziyaret


               İlimizde 2010 yılından itibaren uygulanmaya başlanan ve Kalkınma Bakanlığınca fonlanan Sosyal Destek Programı ile istihdam, sosyal içerme ve kültür, sanat, spor başlıklarında projeler yürütülmektedir. Bu anlamda ilimizde 4 dönemdir kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarınca birçok proje yürütülmüştür.               Bu projelerden 2010 uygulama döneminde “Sağlık Destek Merkezi” ve “Sevgiyle Büyütülen Sağlıklı Bebekler” isimli 2 proje yürüten kurumumuz, fonlardan ilimiz hasta ve yaşlıları ile anne ve anne adaylarına yönelik çalışmalar yürütmüştür. 2012 döneminde Kalkınma Bakanlığı SODES birimince kabul gören İl Sağlık Müdürlüğümüzün iki projesinden birisi olan “Aile Sağlığının Güçlendirilmesi projesinde olan bebek ve çocuk bakıcılığı kursuda başarı ile tamamlanmış olup;


               Kurumumuz 2013 döneminde Kalkınma Bakanlığı SODES birimince kabul gören İl sağlık müdürlüğümüzün iki projesinden.“Sodesle Uzanan Yardım Eli Projesi” ve “Aile Sağlığının Güçlendirilmesi Projesi” isimli projelerle Hasta ve Yaşlılara ve Aile Sağlığının Güçlendirilmesine yönelik bu projelerin devamı olarak işlerlik kazandırılmasına katkı sağlamak adına; 2014 yılı içerisinde Kalkınma Bakanlığı tarafından finanse edilen Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında Bayburt İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yürütülen “Sağlıklı Çocuk Güvenli Gelecek Projesi” ile de Günümüz kadınları arasında gerek ekonomik ihtiyaçlardan, gerekse kitle-iletişim araçlarının etkilerinden dolayı; çalışma, üretme ve topluma bir birey olarak katkı sağlama arzusu hızla gelişmektedir. Bu gelişimden Bayburt’ta ciddi biçimde etkilenmiştir. Özellikle eğitim dışı kalmış, vasıfsız sayılabilecek kadınlarda çalışma talebi günden güne artmıştır. Son yıllarda ilimizde kadınlara mesleki eğitim fırsatı sunan ya da geçici sürelide olsa istihdamlarına elveren Toplum Yararına Çalışma Programları, İŞKUR ve SODES kursları gibiprogramlara kadınlar yoğun ilgi göstermiş ve yüzlerce başvuru yapılmıştır.


               Projemiz ilimizde iki farklı kadın grubunun desteklenmesini hedeflemektedir. İlk grupta tespit edilecek 25 vasıfsız kadın Evde Çocuk Bakıcılığı alanında eğitim alarak sertifika sahibi olacak ve bu alanda çalışabilme yetisi kazanacaktır. İkinci grupta ise il genelinde özellikle kamuda çalışan annelerin çocuk bakımı konusunda güvenebilecekleri kişiler yetiştirilecek ve bu ailelerin ciddi bir ihtiyacı karşılanacaktır Bu projeye katılan bayan elemanlarında katılımıyla artık günümüzde. İlimizde çalışan ailelerin de yaralanacağı ve onların çocuklarının daha güvenli bir bakıcıya bırakmaları konusunda daha yetenekli vasıflı çocuklarını emin ellere bırakmaları konusunda bu proje katkı sağlanacaktır.


               Ayrıca bu konuda Bayburt İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yürütülen “Sağlıklı Çocuk Güvenli Gelecek Projesi” kursiyerlerini Toplum Sağlığı Merkezi eğitim salonunda Vali Yardımcısı Abdülhamit KARACA ziyaret ederek proje çalışmaları hakkında bilgi almıştır. İl Sağlık Müdürü Dr.Zülkarni ÖZBEK,Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Hulki AŞIR, Halk Sağlığı Müdürü Dr.Mehmet Akif DURULMUŞ, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hayrattin PALA ve Halk Sağlığı Şube Müdürü Abdulkadir AKTÜRK’nun katıldığı ziyaretle kursiyerlerle tanışma yapılmıştır..


               Proje hakkında Vali Yardımcısı ve katılımcılara bilgi veren İl Sağlık Müdürü Dr.Zülkarni ÖZBEK konuşmasında “ 10 ay sürecek olan projenin aşamalarını anlatarak, mülakat sonucu belirlenen 25 bayan kursiyere Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünün Evde Çocuk Bakımı modülünün uygulanacağını ve 432 saatlik eğitimden sonra yapılacak sınavda başarılı olanların sertifika alacağını ve bu sertifikaların (MEB) onaylı olması nedeniyle Türkiyenin her yerinde geçerli olacağını belirtmiştir”


               Proje kapsamında İl genelinde aile içi iletişim, aile sağlığının güçlendirilmesi ve Sağlıklı Yaşam ile ilgili eğitimlerin verilmesine devam edilecektir.Kaynak: http://bayburt.ism.saglik.gov.tr
Pencereyi Kapat