ENGELSİZ ÖZGÜRLÜK PROJESİ KAPSAMINDA SAĞLIK PERSONELLERİNE EĞİTİMLER VERİLİYOR
Tarih: 19.01.2018 Saat: 10:36
Konu: Haberler


ENGELSİZ ÖZGÜRLÜK PROJESİ KAPSAMINDA SAĞLIK PERSONELLERİNE  EĞİTİMLER VERİLİYOR Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından finanse edilen Engelliler Destek Programı (EDES) kapsamında Bayburt İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yürütülenEngelsiz Özgürlük Projesi kapsamında eğitim faaliyetleri başlamıştır.


Proje bir taraftan engellilere ve ailelerine eğitim ve medikal malzemeler konusunda destek verirken, diğer taraftan tıbbi hizmet sunan sağlık personeline doğru yaklaşım ve engellilerle iletişim konularında özel eğitim imkanı sağlayacaktır. Engellilerin yaşamının önemli bir kısmı tıbbi bakım ve tedavi gereksinimi ve dolayısıyla dönemsel tıbbi kontrollerle süregelmektedir. Bu nedenle hem engellilerin hem de engelli ailelerin sürekli temas halinde olduğu kuruluşların başında sağlık kuruluşları yer almaktadır.
Engellilerin sağlık kuruluşlarından hizmet alımı sırasında sağlık personelleri açısından hem iletişim hem de yaklaşım sorunlarının varlığı, hizmet alma çabası içerisinde ki engellilerce de sıkça ifade edilen bir durumdur. Bu durum sunulan hizmetin kalitesini olumsuz yönde etkilerken, engellilerin kendilerini doğru ifade edebilmeleri ve özgüvenlerinin gelişimi anlamında da olumsuz bir tablo oluşturmaktadır. Proje ile il genelinde hizmet sunmakta olan sağlık personelinin engellilere sağlık hizmeti sunulması sırasında sergilemeleri gereken yaklaşım ve engellilerle iletişim teknikleri konularından eğitim ve yayım faaliyetleri uygulanacaktır. Bu yolla hem sağlık personelinin engellilerle iletişimi güçlendirilecek hem de engellilerin sağlık hizmetlerinden en üst düzeyde ve kalitede faydalanmaları sağlanacaktır.
Projenin tüm aşamalarında kamu organları, sivil toplum örgütleri ve kanaat önderleri sürece dahil edilerek, tüm paydaşların çözümün bir parçası olması sağlanacaktır.
Genel Hedef: Engellilerin kamusal hizmet alımında yaşadıkları problemleri azaltmak
Özel Hedef: İl genelinde sağlık personellerinin engellilere yakalaşım konusunda bilinç ve bilgi düzeyini arttırarak, engellilerin sağlık hizmetlerinden maksimum kalitede faydalanmalarını sağlamaktır.
“İki uzman eğitimci tarafından engellilerin ilimizde yaşadıkları sorunlar, engellilerle nasıl iletişim kurulması gerektiği, iletişim kurarken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar öğretim elemanı Uzman Mutlu ADAK ve RAM Müdür Yardımcısı PDR Uzmanı Atilla KUYRUK tarafından verilmektedir. Bu şekilde sağlık çalışanlarınca İlimizde hizmet ettikleri engellilere yönelik önemli bir farkındalık oluşturulacaktır. Ayrıca projenin 9 aylık tüm aşamanda Kamu Organları, Sivil Toplum Örgütleri ve Kanaat Önderleri sürece dahil edilerek hem sürdürülebilir bir bilgi altyapısı oluşturulacak, hem de tüm paydaşların çözümün bir parçası olması sağlanacaktır” dedi
Proje eğitimlerinden sonra engellilere yönelik ihtiyaç analizlerinin gerçekleştirileceği çalışmalar 9 ay süreyle devam edecektir.


Kaynak: http://bayburt.ism.saglik.gov.tr
Pencereyi Kapat