“Sevdiklerimizle Sağlığa Yürüyoruz” Etkinliği
Tarih: 23.11.2017 Saat: 21:16
Konu: Haberler


“Sevdiklerimizle Sağlığa Yürüyoruz” Etkinliği


Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Obezite, Diyabet ve Metabolik Hastalıklar Daire Başkanlığı tarafından tüm yurtta 29 Aralık 2013’te “Sevdiklerimizle Sağlığa Yürüyoruz” Etkinliği düzenlenmiştir.       Bu nedenle Bayburt Halk Sağlığı Müdürlüğü organizasyonu il Sağlık Müdürlüğü ve Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği işbirliği ile 29 Aralık 2013 tarihinde “Sevdiklerimizle Sağlığa Yürüyoruz” temalı yürüyüş saat kulesi meydanından başlayıp valilik hizmet binası, ***huriyet caddesi istikametinde devam etmiş;  dörtyol kavşağında yürüyüşümüz son bulmuştur.                


       Yürüyüşe Bayburt milletvekilimiz Sayın Bünyamin ÖZBEK,  Ak parti il başkanı Hakan KOBAL, Ak parti Belediye başkan adayı Mete MEMİŞ, İl Sağlık Müdürü Dr. Zülkarni ÖZBEK, Halk Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Akif DURULMUŞ, Bayburt Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Dr. Hulki AŞIR, kurum amirleri, sivil toplum kuruluşları ve halkımızın katılımlarıyla yürüyüş yapılmıştır.


         Yürüyüş bitiminden sonra Bayburt Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mehmet Akif DURULMUŞ açıklamada bulunarak; Dünya Sağlık Örgütü tarafından yetişkinler için haftanın 5(beş) günü en az 30 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılması önerilmektedir. 5-17 yaş grubu için ise kardiovasküler hastalıklar diyabet, obezitenin önlenmesi, sağlıklı bir kas- iskelet sistemi gelişimi, anksiyete ve depresyon riskinin azaltılmasının sağlanmasında günde en az 60 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılması gerektiği belirtilmektedir. Orta şiddette fiziksel aktivite, solunum veya kalp atış hızında küçük artışlara neden olan orta düzeyde fiziksel efor gerektiren fiziksel aktivitedir.(Örneğin: Tempolu yürüyüş-saatte yaklaşık 5 km)


        Fiziksel aktivitenin arttırılması sadece bireysel değil toplumsal bir sorun olup toplum tabanlı, çok sektörlü, multidispliner, ve kültürel yaklaşım gerektirmektedir. Bu nedenle toplumun obezite ile mücadele konusunda bilgi düzeyini arttırmak, yeterli ve dengeli beslenme ve düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı kazanmasını teşvik etmek amacıyla bu yürüyüş düzenlenmiştir.” dedi.


      Yürüyüşe katılanlara meyve, su ve sıcak süt ikram edilmiş böylece etkinlik son bulmuştur.Kaynak: http://bayburt.ism.saglik.gov.tr
Pencereyi Kapat