Diyabete karşı toplumsal mücadele gerekiyor
Tarih: 21.01.2018 Saat: 23:26
Konu: Haberler


Diyabete karşı toplumsal mücadele gerekiyor


Sağlık Bakanımız Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Dünya Diyabet Günü dolayısıyla düzenlenen “Geleceğimizi DiyabettenKoruyalım” programına katıldı.

Bakanımız Dr. Müezzinoğlu burada yaptığı konuşmada, dünyada hızla yayılan diyabet karşı mücadelenin ilk etabında toplumsal bilinç ve duyarlılığın artırılması gerektiğine dikkat çekti. "En önemli konu, toplumun sağlıkla olan iletişimini, hayat felsefesini sağlıklı götürebilecek bir bilinci kamuoyuna mal edebilmektir” diyen Bakanımız Dr. Müezzinoğlu, bunun için diyabete karşı toplumun bütün bileşenlerinin yer aldığı bir yapı oluşturulması gerektiğinin altını çizdi. Bu kapsamda; Gençlik ve Spor Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, sivil toplum örgütleri ve yerel yönetimlerin de yer alacağı çalışmalar yapılabileceğini söyledi. Vatandaşların sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürebilmesi için Sağlık Bakanlığı’nın bütün dinamiklerinin harekete geçirildiğinin altını çizen Bakanımız Dr. Müezzinoğlu, “Bu anlamda obezite, diyabet ve kardiyovasküler gibi hastalıklar esasında bu bilincin hızlı bir şekilde topluma mal edilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Toplum ve kamunun dinamikleriyle birlikte yapılan çalışmalar sonucunda tütünle mücadelede önemli mesafeler kat edildiğini hatırlatan Bakanımız Dr. Müezzinoğlu, benzer bir işbirliğinin diyabet ile mücadelede de yapılabileceğine dikkat çekti. Bakanımız Dr. Müezzinoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Tütünle mücadelede, ciddi düzeyde bir kamuoyu sahiplenmesini başarabildik. Bu anlamda da 2 milyon vatandaşımızın sigarayı bırakabildiğini gördük. Dolayısıyla toplumun algı yönetimini iyi yapabildiğimizde toplumsal sahiplenmeyi de görebiliyoruz. Toplumsal sahiplenme bizi başarıya götürebilir. Bu kapsamda, toplumumuzu hareketli yaşama ve sağlıklı beslenmeye teşvik etmeliyiz. Böylece diyabetle mücadele adına etkin tedbirler almış olacağız.”

Bakanımız Dr. Mehmet Müezzinoğlu daha sonra Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde düzenlenen diyabet konulu resim yarışmasında dereceye giren resimlerden oluşan sergiyi gezdi.

“Geleceğimizi Diyabetten Koruyalım” programına, Uluslararası Diyabet Federasyonu (IDF) Başkanı Michael Hirst, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Necdet Ünüvar ile çok sayıda kamu yöneticisi, akademisyen ve vatandaş katıldı.Kaynak: http://bayburt.ism.saglik.gov.tr
Pencereyi Kapat