İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜMÜZ TARAFINDAN ÖNEMLİ BİR PROJE DAHA HAYATA GEÇİYOR
Tarih: 24.11.2017 Saat: 15:54
Konu: Haberler


İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜMÜZ TARAFINDAN ÖNEMLİ BİR PROJE DAHA HAYATA GEÇİYOR
 


Sağlık Müdürlüğümüz Tarafından


 


Önemli Bir Proje Daha Uygulanmaya Başlıyor


 


                     İl Sağlık Müdürümüz Dr. Zülkarni ÖZBEK önümüzdeki dönemde Bayburt’ta her türlü madde bağımlılığına karşı mücadele başlatacaklarını belirtti. Özellikle farkındalık yoluyla yeni nesli ve ailelerini bilinçlendirmeye önem vereceklerini söyleyen İl Sağlık Müdürümüz, uygulamaya kasım ayında başlayacaklarını belirtti.


 


                      İl Sağlık Müdürümüz Dr. Zülkarni ÖZBEK, SODES Programı kapsamında sağlıklı yaşamı teşvik etmek, zararlı alışkanlıklardan ve madde bağımlılığından çocukları ve gençleri uzaklaştırmak için; Hedef Sensin Farkında Mısın? isimli projenin sözleşmesini imzaladı.


 


                     Çeşitli eğitim çalışmaları ve kampanyalarla, uzman bir ekiple çalışmaya başladıklarını belirten İl Sağlık Müdürümüz Dr. Zülkarni ÖZBEK projeyle ilgili kamuoyuna şu açıklamalarda bulundu:


 


                     “OECD tarafından yapılan araştırma neticesinde Ülkemiz nüfusunun çoğunluğunu oluşturan genç nüfusun 1/3'ü sigarayı denediğini ve bunların yarısının sigara bağımlısı olma riskini taşıdığı belirtilmiştir. Ne yazık ki, hayatındaki ilk iki sigarasını tamamen bitiren gençlerin % 85'i sigara bağımlısı oluyor.


 


                      İl genelinde yapmış olduğumuz araştırma neticesinde son yıllarda ülkemiz genelinde olduğu gibi erken yaşta sigaraya başlama eğiliminin arttığı eğitim gören öğrencilerin yaklaşık olarak ’sinin sigara kullandığı tespit edilmiştir.


 


                      Ayrıca Madde bağımlılığı yaşayan bireyle sosyal çevre arasındaki mesafe  zamanla daha da fazlalaşmakta ve birey çoğu kez sosyal destekten yoksun kalmaktadır. Özellikle ilimizin farklı bölgelerinde yaşayan gençler sosyal dışlanma neticesinde farklı alt gruplarda (olumsuz arkadaş çevresi) toplanmakta ve yeterli sosyal desteği almadıkları zaman sigara başta olmak üzere, bally, tiner v.b maddelerle tanışabilmektedir.


 


                     Ülkemizde yukarıda belirtilen gruplara yönelik resmi ve gönüllü pek çok kurum ve kuruluş hizmet vermektedir. Bayburt özelinde ise bahse konu ile ilgili bilinçlendirme ve gençlerin gelecekleri için olumlu neticeler doğuran farklı faaliyetlere yönlendirme çalışmaları yeterli görülmemektedir.


 


                     Bu nedenle Müdürlüğümüzce gençlerin kötü alışkanlıklar ve madde bağımlılığından korunmaları, mevcut madde bağımlısı gençlerin rehabilite edilerek, sportif ve kültürel faaliyetlere yönlendirilmeleri, ailelerin konu ile ilgili bilinçlendirilmeleri için bu proje hazırlanmıştır.


 


                     Ayrıca gezi, tiyatro gösterimi, sinema gösterimleri, piknik etkinlikleri ile çocukların ve gençlerin zararlı ortam ve alışkanlıklardan uzaklaştırılarak; kaynaşması, sosyalleşmesi ve vakitlerini kaliteli bir şekilde geçirmelerini sağlanacağını belirten İl Sağlık Müdürümüz Dr. Zülkarni ÖZBEK bu konuda her türlü desteği verecek olan bütün  kurum ve kuruluşlara şimdiden teşekkürlerini iletti.


 


 

Kaynak: http://bayburt.ism.saglik.gov.tr
Pencereyi Kapat